شهادت مرزبانان سیستان و بلوچستان و انفجار معدن یورت آزاد شهر استان گلستان

انفجار معدن یورت آزاد شهر

سلام. متاسفانه این روزها خبر های ناگوار یکی پس از دیگری میرسند که امیدواریم که این سریال مرگ ها و شهادت ها  و خسارت ها تمام شود چرا که برخی از این ها را می شد کنترل نمود و نبایست منجر به تراژدی میشد گاهی یک سهل انگاری و گاهی عدم رعایت نکات ایمنی یک اتفاق طبیعی را به بلایی تبدیل میکند که خاطره تلخ آن تا ابد برای بازماندگان رنج آور خواهد بود. حدود ۵ ماه قبل تصادف قطار تبریز مشهد و کشته شدن شماری از هموطنان، سه ماه پیش حادثه پلاسکو پیش آمد که صاحب اصلی آن بنیاد مستضعفان بود و پس از آن سیل ویرانگر در سیستان و بلوچستان بسیاری از هموطن های محروم این منطقه را دچار خسارت کرد پس از آن زلزله شهر مشهد و مجدد سیل ویرانگر در ۴ استان شمال غربی کشور و تند باد ۸۵ کیلومتر بر ساعت اخیر در تهران که ۵ مجروح برجای گذاشت و پس از آن نیز شهادت مظلومانه چندین مرزبان در سیستان بلوچستان بدست اشرار وحشی “جیش الظلم”  در سیستان و دو روز قبل نیز انفجار معدن یورت در شهر “آزاد شهر” در استان گلستان که حدودا ۲۶ نفر از معدنچیان را به کام مرگ کشاند و تعدادی نیز مجروح شدند. و هم اکنون نیز امداد ادامه دارد تا شاید بتوان افرادی را زنده پیدا نمود.

پیش از هر چیز با بازماندگان حادثه انفجار معدن یورت و همچنین خانواده های عزیز شهدای مرزبانی سیستان ، ابراز همدردی نموده و از خداوند صبر و سلامتی بازماندگان و برای عزیزان از دست رفته لطف خداوند را مسئلت مینمائیم.

در مورد شهدای عزیز مرزبانی دو عامل را  میتوان در نظر داشت اول اینکه اشرار از خاک پاکستان و با اسلحه های دوربرد اقدام به این جنایت نمودند که نشان دهنده ضعف دولت ناکارآمد پاکستان درحفظ سرزمین خود است که زمینه جولان انواع اشرار را ایجاد کرده که بایست همطراز با دیپلماسی چاره ای جدی برای این نقطه مرزی اندیشیده بشود همچنین دولت محترم بایستی به تقویت سیستم دفاعی در این منطقه اقدام کند چند سال قبل هم تعدادی را در این منطقه گروگان گرفته و یک گروهبان وظیفه را بشهادت رساندند. نکته دوم هم باز هم مشکل آب است که سر منشا آن یعنی رود هیرمند به سمت ایران متوقف شده و همین باعث خشکسالی شدیدی در آن مناطق شده و شنیده ها حاکی از خالی از سکنه شدن بسیاری از روستا ها میباشد و طبیعی ست در چنین شرایطی پشتیبانی از نیرو های مرزبانی سخت تر شده و زمینه ایجاد چنین شرارت ها و شهادت هموطن های مان را محیا میکند. امیدواریم دیگر شاهد چنین اخباری نباشیم.

 

تصویر آرشیوی از نیروهای مرزبانی کشور

 

در مورد کشته شدن این معدنچیان علت اصلی باتری به باتری نمودن دستگاه تهویه اعلام شده که طبق گزارش ها کارگر ها بارها به مشکل دستگاه مذکور به کارفرما هشدار داده بودند و عدم توجه کارفرما به هشدار ها باعث بروز این حادثه شده. فیلم ها و اخبار هایی  نیز در سطح نت منتشر شده که حکایت از این بی توجهی و بی رحمی ها دارد که اگر صحت داشته باشد ، میتوان آنرا با دوران برده داری همطراز دانست. تصور کنید با حداقل امکانات ایمنی با کمبود اکسیژن در عمق زمین کار بسیار سخت و طاقت فرسای معدن را تا ۱۶ ساعت در روز با دستمزد ماهیانه ۹۸۰ هزار تومان انجام دهید و چندین ماه هم حقوق تان را پرداخت نکرده باشند !!. اگر این اخبار و این مصاحبه با کارگران صحت داشته باشد، این عین کامل برده داری ست و کاملا ضالمانه ست.

بهر صورت امیدواریم این پرونده رسیدگی شود و مقصران آن تنبیه شوند و از بازمانده ها دلجویی شود تا دوباره تکرار نگردد. این قبیل اتفاقات در کشوری که دارای ذخایر و ثروت هنگفتی ست ، درد آور و زشت است.

انفجار معدن یورت آزاد شهر امداد به حادثه دیدگان انفجار معدن یورت حادثه انفجار معدن یورت آزاد شهر حادثه دلخراش انفجار معدن یورت انفجار معدن یورت فاجعه معدن یورت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *