راه های تشخیص وجود متانول در الکل سفید

نحوه تشخیص وجود متانول در الکل طبی

با سلام

در این مطلب قصد داریم روش هایی که میتوان توسط آنها وجود متانول (ماده سمی) در الکل طبی را تشخیص داد ، را معرفی نمائیم.

در این روزها که ویروس کرونا همچنان قربانی میگیرد و اکثر مردم دنبال مواد ضد عفونی کننده هستند ،برخی افراد سودجو و شیطان صفت ، الکل صنعتی و مواد دیگر را بجای اتانول بفروش میرسانند و این مورد بهانه ای شد تا راه های تشخیص اتانول از متانول را بررسی و طی مقاله ای شرح دهیم. تا باعث مشکلات برای هموطنان نشود.

لطفاً تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا تفاوت های اتانول از متانول را بررسی نمائیم.

 

چرا بایست به وجود متانول در الکل سفید توجه نمود؟

با نوشیدن متانول سیستم گوارش شروع به جذب آن مینماید که ابتدا به فرمالدئید و سپس به ترکیبی بنام اسید فرمیک تبدیل میشود که برای سلول های بدن بسیار مضر است. (در واقع متانول به اسیدی کشنده تبدیل میشود)

 

اسید فوق با ورود به گردش خون به سیستم عصبی و عصب بینایی آسیب جدی وارد مینماید.  گفته شده که نوشیدن ۱۰ میلی لیتر متانول باعث کوری و نارسایی کلیوی و پایین آمدن سطح هوشیاری شده و نوشیدن بیشتر از ۳۰ میلی لیتر به بالا باعث مرگ خواهد شد. 

 

در برخی مقالات میزانی که میتواند باعث مرگ شود را ۱ تا ۲ میلی لیتر در مقابل هر کیلو وزن بدن معرفی میکنند. همچنین استنشاق متانول هم میتواند باعث جذب آن از طریق ریه ها شده و علائم مسمومیت بروز نموده و در حالت حاد باعث صدمات جبران ناپذیر جسمی شود.

 

تمام موارد فوق میتواند عاملی باشد که وجود متانول در الکل مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

 

لازم بذکر است که متانول به طور طبیعی در آب میوه و نوشیدنی های مقطر الکلی مانند ویسکی ، شراب و آبجو نیز یافت می شود در یک لیوان شراب قرمز که بین ۱۰ تا ۱۲ درصد اتانول وجود داشته باشد بین ۰.۰۰۴۱ تا ۰.۰۲ درصد متانول وجود دارد.! (که این مقدار خطرناک نیست)

 

 

نحوه تشخیص وجود متانول در الکل سفید

 

تشخیص وجود متانول در الکل طبی در منزل سخت میباشد چون هر دو ماده دارای خصوصیات مشابهی هستند که باعث میشود تفکیک آنها دشوار گردد. بهترین روش مراجعه به یک آزمایشگاه است که نمونه ای از محلول را تجزیه و اعلام میکنند چه چیزی درونش وجود دارد.

یک وبسایت روسی روش هایی را جهت تشخیص تفاوت اتانول و متانول را ارائه نموده که با اندکی تغییر و اصلاح در ادامه درج میشود. (نیلوکالا صحت آنها را تائید یا تکذیب نمی کند)

نکته: هر یک از روشها ، به شرطی که آزمایش به طور صحیح انجام شود ،کارایی خواهد داشت و با احتمال نسبتاً زیاد میتوان متیل الکل (متانول) را از اتیل الکل (اتانول) تشخیص داد.

 

 

روش های تشخیص وجود متانول در الکل سفید (اتانول)

 

رنگ شعله 

یکی از ساده ترین وسیله ها برای تشخیص الکل از متانول ، آتش زدن آن است. در اتانول ، رنگ شعله مایل به آبی و در متانول مایل به سبز خواهد بود. (پس اگر الکل شما دارای شعله ای سبز باشد ، دارای درصد بالایی از متانول میباشد.)

 

رنگ شعله با ترکیب اسید بوریک (مخصوص تشخیص الکل صنعتی زرد که به آن وایتکس زده باشند)

یک قاشق چایخوری اسید بوریک (پودری شکل) را به ۳۰ تا ۵۰ سی سی محلول خود اضافه و بخوبی در آن حل میکنیم سپس آنرا آتش زده و اگر رنگ شعله آن ، آبی رنگ بود در مقابل شما اتانول وجود دارد و اگر سبز رنگ بود قطعا مایع شما اتانول نیست (این روش برای تشخیص اتانول و الکل صنعتی که به آن وایتکس اضافه شده باشد و رنگش مانند اتانول شفاف باشد ، مناسب است و برای سایر محلول ها ممکن است پاسخ ندهد)

 

واکنش با سیب زمینی
با قرار دادن سیب زمینی های پوست کنده شده در یک ظرف بهمراه الکل و مشاهده تغییر رنگ آن ، میتوان نوع ماده را تعیین کرد. سیب زمینی ها باید حداقل دو ساعت در الکل نگهداری شوند. در صورت تغییر رنگ سیب زمینی به صورتی ، این نشان دهنده متانول است.(رنگ سبز نشان دهنده اتانول)

 

نقطه جوش
راه دیگر برای تشخیص الکل کنترل نقطه جوش آن است. اتانول در دمای ۷۸ درجه سانتیگراد جوش می آید ، و متیل الکل در ۶۵ درجه سانتیگراد به جوش می آید.

 

واکنش با جوش شیرین
هنگامی که جوش شیرین با اتانول مخلوط شود ، شاهد رسوب زردی خواهیم بود. در مورد متیل الکل رسوبی مشاهده نشده و مایع شفاف باقی می ماند.

 

واکنش با پرمنگنات پتاسیم
اگر کمی پرمنگنات پتاسیم به محلول خود اضافه کنید: در مورد اتانول ، هیچ واکنشی قابل مشاهده نخواهد بود. اما در مورد متانول شاهد گاز و بوی فرمالین خواهد بود.

 

تست فرمالدهید
برای انجام آن ، لازم است یک عدد سیم مسی را تا حد قرمز شدن داغ کرده و درون محلول خود فرو کنید. اگر بوی تند فرمالدئید آزاد شود ، در مقابل خود متیل الکل قرار داده اید. اتانول در این واکنش بوی سرکه سیب مانند خواهد داد.

 

تغییر رنگ از بنفش به صورتی
در این روش ، پرمنگنات پتاسیم لازم است ، و همچنین یک ظرف کوچک که در آن الکل را گرم کنید. باید ۰.۲ گرم پرمنگنات پتاسیم را در ۲ میلی لیتر آب مقطر رقیق کنید. سپس ۵۰ میلی لیتر الکل را تا ۱۸ درجه سانتیگراد گرم می کنیم ، محلول پرمنگنات پتاسیم را در آنجا ریخته و زمان تغییر رنگ محلول از بنفش به صورتی یادداشت می کنیم. اگر ۱۰ دقیقه یا بیشتر طول کشید ، احتمالاً در مقابل شما اتانول وجود دارد.

 

آزمایش یدوفرم (Iodoform)

هر دو ماده اتانول و متانول را گرم و در مجاورت NaOh (هیدروکسید سدیم) قرار میدهند که اتانول رسوب زرد تولید میکند اما متانول هیچ واکنشی نشان نمیدهد.

 

آزمایش بو (تشخیص بو)

ترکیب دو به یک از سدیم دی کرومات و اسید سولفوریک آزمایشگاهی را با چند قطره اتانول ترکیب میکنند و بعد از دقایقی آنرا بو میکنند. اگر بوی گند بمشام برسد ، حتما متانول وجود داشته و اگر بوی شیرین بمشام برسد فاقد متانول است. (میزان دقیق مواد این آزمایش میتواند بدین شکل باشد: ۸ گرم دی کرومات سدیم + ۴ سی سی اسید سولفوریک + ۲ سی سی اتانول)

 

 

نکات مهم در ارتباط با صحت آزمایشات فوق

۱- توجه نمائید که در صورتی که میزان متانول درون اتانول بسیار کم باشد ، ممکن است با روش های معرفی شده آشکار نشده ولی همچنان خطرناک باشد.

۲- مواد معرفی شده در آزمایشات بایستی دارای خلوص مناسب باشد تا در آزمایشات نتیجه مطلوب حاصل گردد بعنوان مثال در آزمایش “تشخیص بو” اسید سولفوریک مورد استفاده بایستی از نوع آزمایشگاهی با خلوص ۹۸ درصد باشد که از اسید باتری اتوموبیل بمراتب قوی تر است.

 

الکل سفید برای استریل نمودن تهیه نموده ام. هنگام استفاده چه نکاتی را بایست رعایت کنم؟

 

اگر محلولی که به خلوصش شک دارید رو بجهت گند زدایی بروی سطوح اسپری میکنید دو مورد را حتماً در نظر بگیرید تا در امان باشید:

 

۱- بعد از اسپری نمودن حتماً صبر کنید تا سطح کاملا خشک شود (چون متانول از طریق پوست هم قابل جذب است)

۲- در محلی که اسپری میکنید جریان هوا وجود داشته باشد (پنجره باز باشد چون متانول از طریق استنشاق هم قابل جذب و خطرناک است)

۳- تا توسط یکی از آزمایشات فوق از خلوص آن اطمینان حاصل ننموده اید از اسپری نمودن بروی دست ها پرهیز نمائید.

۴- مواد ضد عفونی کننده و الکل را از فروشنده های مجاز و معتبر خرید نموده تا با کمترین خطر از آن استفاده نمائید.

 

 

نحوه تشخیص الکل ایزوپروپیل از اتیل الکل (اتانول)

 

الکل ایزوپروپیل (C۳H۸O۱) سطح خطر بالایی همانند متانول ایجاد نمی کند ، اما در صورت استفاده در مقادیر زیاد نیز تأثیر منفی بر روی بدن خواهد گذاشت. علت اصلی اثرات مضر آن ، آزاد سازی در فرآیند تجزیه آن در کبد است.

همچنین ، ترکیب شیمیایی این ماده باعث بروز مسمومیت می شود. می توان وجود الکل ایزوپروپیل را از چند طریق از اتانول متمایز کرد مانند: 

بو: تیز ، تلخ ، یادآور بوی ضد عفونی کننده   

طعم: تلخ

 

 

مجدد تاکید میشود این مطالب مورد تائید یا تکذیب نیلوکالا نمی باشد و صرفا جهت راهنمایی هموطنان از جهت استفاده از الکل برای استریل نمودن علیه ویروس کرونا درج شده است و شاید در مقادیر کم متانول جوابگو نبوده و بهترین روش مراجعه به آزمایشگاه ها ذیصلاح است.

 

لازم بذکر است طبق قوانین جاری کشورمان ایران ، نوشیدن الکل ارتکاب جرم و طبق قوانین شرع گناه و حرام میباشد.

 

در خاتمه نظر شما را به رویت جدولی که این چهار ماده را با هم مقایسه نموده جلب مینمائیم:

جدول مقایسه -اتانول-متانول-استون-ایزوپروپیل الکل
جدول مقایسه –اتانولمتانولاستونایزوپروپیل الکل

 

 

سلامت و کامیاب باشید

14 دیدگاه برای مطلب “راه های تشخیص وجود متانول در الکل سفید

 1. مهدیان میگوید:

  با سلام،
  ضمن تشکر از اطلاع رسانی شما، متأسفانه به اشتباه استون با ایزو پروپیل الکل یکسان درنظر گرفته شده است. در صورتیکه دوماده کاملا متفاوت می باشند. لطفا اصلاح فرمایید.

  • بخش بازرگانی میگوید:

   درود
   اگر گوگل کنید براحتی میتوانید لیستی از آنها را پیدا کنید. در مورد هزینه اش هم بایست با آزمایشگاه ها تماس حاصل کنید.

   توی جستجو میتوانید از این موارد استفاده کنید: “آزمایشگاه آنالیز مواد” یا “آزمایشگاه تشخیص مواد” یا “خدمات آزمایشگاه شیمی

   لطفا این لینک را هم مشاهده کنید شاید مفید واقع شود.

   سلامت و کامیاب باشید.

  • بخش بازرگانی میگوید:

   درود
   اگر خلوص ۷۰ درصد باشد براحتی خواهد سوخت اما بعد از اتمام الکل ، خیسی آب در محل سوختن باقی خواهد ماند.
   عمدتا ترکیب محلول های ضد عفونی کننده شامل ۷۰ درصد اتانول و ۳۰ درصد الباقی شامل آب مقطر+ اسانس+ رنگ و بعضا گلیسرین هستند و با وجود ۷۰ درصد الکل ، براحتی قابل اشتعال است.
   موفق باشید

 2. ارمین میگوید:

  سلام. من یک ۴لیتری الکل ۷۰ درجه خریدم البته این رو روی ظرفش نوشته. خیلی شدید بوی استون میده و سبز رنگ هست. تست شعله دقیقا مثل اتانولی که از داروخانه خریدم میسوزه. میخواستم ببینم اتانولی وجود داره که بوی استون بده

  • بخش بازرگانی میگوید:

   درود.
   اگر بوی استون بدهد قطعا حاوی درصد قابل توجهی استون هست که معمولا انبار داری غلط (نگهداری اتانول در ظروفی نامناسب که باعث واکنش شیمیایی شود) هم میتواند منجر به ایجاد استون در آن شود.
   الکل سالم (اتانول) همان بوی آشنایی را میدهد که در تزریقاتی ها حس میکنید (البته کمی تند و تیز تر) ، بوی استون و غیره نشان دهنده کیفیت پایین (ناخالص بودن) و یا تقلب در محصول ارائه شده میباشد.
   ظروف پلاستیکی که دارای استاندارد شماره ۱ و ۲ باشند ، مناسب نگهداری اتانول هستند
   قوطی های آب معدنی و نوشابه استاندارد ۱ و گالن های سفید رنگ حمل آب عمدتا دارای استاندارد ۲ هستند که در زیر گالن یا بغل آن داخل یک شمایل مثلث شکل ، عدد آن درج شده که این نوع ظروف پلاستیکی و ظروف شیشه ای مناسب نگهداری الکل هستند.
   عدم توجه به موارد نگهداری (انبارداری غلط) باعث واکنش الکل با ظرف نگهداری شده و بوی زائد یکی از آنهاست.
   سلامت و کامیاب باشید.

  • بخش بازرگانی میگوید:

   درود و تبریک عید نوروز
   متاسفانه در مورد راههای تشخیص ایزو پروپیل الکل اطلاع دقیقی نداریم. اگر روشی باشه که قطعا هست در اینجا بروز رسانی خواهیم نمود.
   همانطوریکه در مقاله نیز درج شده ، این روش ها برای تشخیص اتانول از روی یک وبسایت روسی اقتباس شده و صحت هر روش بایستی راستی آزمایی شود و شاید با کمترین اشتباه نتیجه برعکس شود و بلعکس با رعایت موارد نتیجه درست از آب دربیاید. بهترین روش برای تشخیص مواد ، مراجعه به آزمایشگاه هست (که دارای هزینه خودش هست).
   اگر امکان مراجعه به آزمایشگاه را ندارید و مواد شیمیایی خود را از مکانی معتبر تهیه کرده اید ، بهتر است به فروشنده اعتماد کنید (در صورتی که فروشنده موجه باشد ، تقلب نخواهد کرد)
   سلامت و کامیاب باشید.

  • بخش بازرگانی میگوید:

   درود و تبریک عید نوروز
   البته قبلا به این سوال در بخش نظرات “الکل طبی” پاسخ داده شده که عینا در ادامه درج میشود:

   از چهار روش میتوان تفاوت خلوص اتانول ۷۰ درصد را از اتانول ۹۶ درصد تشخیص داد:

   ۱- با تهیه یک الکل سنج ارزان هم براحتی میتوانید خلوص دقیق محلولی که در اختیار دارید را با دقت ۱ درصد بدست بیاورید.

   ۲- اگر با الکل کار کرده باشید از روی بو هم براحتی میتوان خلوص ۷۰درصد را از ۹۶ درصد تمیز داد. (بوی ۹۶ درصد تند و تیز و بوی ۷۰ درصد ترکیبی از بوی الکل + بوی اشنای اتو کردن لباس است).

   ۳- اگر الکل ۹۶ درصد را آتش بزنید هیچ اثری بروی سطح نمی ماند اما اگر الکل ۷۰ درصد را آتش بزنید جای خیسی آب ، بروی سطحی که تست میکنید قابل مشاهده است.

   ۴- توسط سنجش وزن الکل با یک ترازوی دقیق هم میتوان پی برد که آیا اتانول ما ۷۰ درصد است یا ۹۶ درصد به روش زیر:

   الف)ابتدا یک ظرف خالی که دارای حجم مشخص باشد تهیه میکنیم (نکته در مورد ظرف: حجم دقیق ظرف را حتما بایست بدانیم که مثلا اگر آنرا تا انتها پر کردیم چند سی سی خواهد بود) توصیه میشود برای دقت بیشتر از استوانه مدرج ۲۵۰ سی سی یا حجم بالاتر استفاده نمائید. )

   ب) ابتدا ظرف مورد نظر را بروی ترازو گذاشته و وزن آنرا میسنجیم. فرض کنیم وزن ظرف ما ۲۰۰ گرم است.

   ج) حال ظرف را تا جای دلخواهی که حجم آن مشخص باشد از الکل پر میکنیم.

   د) حال ظرف حاوی الکل را مجدد وزن نموده و وزن ظرف خالی را از وزن فعلی کسر میکنیم. (هدف پیدا کردن وزن الکل ما در یک حجم مشخص میباشد)

   ه) با داشتن وزن و حجم و دانستن اینکه وزن اتانول خالص ۷۸۹ گرم در لیتر است میتوان به خلوص محلول پی برد.

   به مثال زیر و جدول تناسب درج شده توجه بفرمائید:
   نحوه تشخیص الکل 96 درصد از 70 درصد

   پیشنهاد میکنیم برای سهولت تشخیص خلوص اتانول ، یک الکل سنج تهیه کنید که کار را بسیار ساده کرده و دقت مطلوبی نیز خواهد داشت.

   و سخن آخر اینکه: توجه داشته باشید تمامی موارد ذکر شده وقتی صحیح خواهد بود که محلول شما شامل آب و الکل باشد و به مواد دیگری آلوده نباشد.

   متاسفانه اتانول هایی که این روزها توسط برخی دلال ها توزیع میشود شامل همه چیز است که از تماس مشتریان متوجه آن شده ایم. میتوان به وجود متانول ، رنگ ، بوی اضافه ، ذرات معلق ، وجود استون ، ایزو پروپیل الکل و غیره … اشاره نمود.

   >> لازم بذکر است جهت اندازه گیری وزن ، درجه دمای محلول را در محاسبات لحاظ ننمودیم که وزن الکل خالص در دمای ۲۵ درجه سلسیوس ۷۸۹ گرم در لیتر است و برای مقایسه آن با اتانول ۷۰ درصد ، زیاد قابل توجه نیست.

   توصیه میشود از داروخانه ها و مراکز معتبر برای تهیه اتانول و ساخت محلول ضد عفونی اقدام کنید تا خدای ناکرده دچار مشکل نشوید. (میتوانید از خدمات آزمایشگاه های “تشخیص مواد” هم برای این مورد کمک بگیرد که طبعا دارای هزینه خودش هست)

   موفق و سلامت و کامیاب باشید.

 3. علیرضا خسروی میگوید:

  با سلام.
  به منظور حفظ سلامت هم وطنهای عزیز هیچ کدام از راههای بیان شده در این اینجا روش علمی و صحیح برای شناسایی متانول از اتانول نمی باشد.
  تنها راه صحیح و علمی برای تشخیص این دو نوع الکل از هم فقط و فقط روش آنالیز از طریق دستگاه گاز کروماتوگرافی میباشد که این نوع دستگاه در آزمایشگاه های مجهز و پیشرفته نظیر آزمایشگاهای شرکتهای پتروشیمی و مراکز تحقیقاتی موجود میباشد .
  پس خواهشاً با روشهای موجود در این مقاله خودتون گول نزنید
  با تشکر

  • بخش بازرگانی میگوید:

   درود و تبریک عید و سال جدید
   ضمن تشکر از بازخورد خوب شما ، بعرض میرسد که حق با شماست و روش های ارائه شده صد در صد نیست و اگر درصد متانول خیلی کم باشد ، ممکن است جواب ندهد و در مقاله هم تاکید شده که “بهترین روش مراجعه به یک آزمایشگاه است که نمونه ای از محلول را تجزیه و اعلام میکنند چه چیزی درونش وجود دارد.” است.

   روش های فوق برای تشخیص مقادیر زیاد متانول درون مواد های ضد عفونی کننده کاربرد خواهد داشت.
   این روزها همه نوع الکل تقلبی در شکل و شمایل های رنگارنگ در حال توزیع است که بسیاری از آنها دارای متانول است و صد در صد خطرناک است.
   باز هم تاکید میکنیم که روش آزمایشگاهی کروماتوگرافی که ذکر کردید بهترین روش است اما هر کسی در منزل این امکان را نخواهد داشت و روش های فوق میتواند در خلوص بالای متانول ، نتیجه بخش باشد و بر عکس هر چقدر درصد متانول کمتر باشد امکان کشف نشدن آن نیز وجود دارد. (ولی بطور قطع نمیتوان روش های فوق را هم رد)

   (تست موارد فوق در وبسایت آپارات قابل مشاهده است مانند این مورد اینجا کلیک کنید)

   در پایان خدمت هموطنان عرض میشود که بایستی مواد ضدعفونی کننده و الکل را از مراکز معتبر و داروخانه ها تهیه نمایید تا گرفتار دام شیطان صفت هایی که با جان مردم بازی میکنند ، نشوید.

   مانند این موارد که تقلبی و دارای متانول است. منبع اطلاعات زیر

   محلول های ضد عفونی کننده تقلبی - مراقب باشید
   الکل تقلبی متانول بجای اتانول - مراقب باشید

   در پناه حق ، سلامت و کامیاب باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *